ZAZ 968M 45HP 1982a.

Kommenteeri liikmete autosid ja räägi lähemalt oma autost.
Post Reply
sapikafänn
Aktiivne Klubiline
Posts: 198
Joined: Sun Oct 19, 2014 2:05 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by sapikafänn »

Tervitus,
Esmaspäeval veeres mu õuele järjekordne sapikas. Tegu klubilise Laurielias endise autoga, mille ma ära ostsin. Autoks siis 1982 aasta sapikas, millel 45HP mootor peal. Mootoril tähis 968Г. See on seal sünnist saati olnud, kuna mootori number sama, mis spilkal.
Ostu hetkel oli teada kaks viga, ei saa aknaid üles kerida ja puuduvad pidurid. Ilma piduriteta ma koju sõitsingi. Koju sõites selgus, et mootoril pole üldse jõudu. Väga vaevaliselt kogus kiirust üles. Teisipäeval oli natuke aega ja tegelesin selle sapikaga. Klaasitõstukid sain korda. Mõõtsin ka surved ära. Esimeses silindris 0. Näpu panin ette ja ei teinud "sutsugi". Teises ja kolmandas silindris manomeetri seier natuke ainult väreles. Neljandas oli 2-3bar. Sealt siis see jõu puudus tulebki. Tuleb hakata klapivahesid kontrollima. Eks siis paistab, mis edasi saab.
Pidurites tundub viga olema piduri peasilindris.
Vähemalt on nüüd vabadel hetkedel midagi teha.
pooltelg4
Posts: 684
Joined: Mon Aug 18, 2008 9:47 am
Maakond: Viljandimaa
Location: Abja-Paluoja / Viljandi
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by pooltelg4 »

Väga tubli, et päästsid ühe sapaka rauda või pahadesse kätesse minemast.
Tõenäoliselt saab varsti veel ühte 45 hp sapakat Tartus sõitmas näha :)
Image
Image
sapikafänn
Aktiivne Klubiline
Posts: 198
Joined: Sun Oct 19, 2014 2:05 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by sapikafänn »

Ega see sapikas vanarauda poleks vist läinud. Aga lihtsalt selle 45hp. mootori pärast sai võetud. Ei liigu neid eriti. Ja talveks oli teist autot vaja.
Tegelesin natuke mootoriga. Esimeses silndris, kus survet üldse ei olnud polnud ka klapi vahesid. Klapid jäid koguaeg natuke avatuks. Üldiselt kõik vahed olid paigast väga ära. Peale regullimist mõõtsin surved uuesti. Kõikides silindrites nüüd surved 3-4,5bar. Valasin natuke õli silindritesse ja mõõtsin uuesti. Tulemus jäi põhimõtteliselt samaks. Seejärel panin peale uued NGK küünlad. Nüüd juba auto natuke kiirendab ja jõudu on rohkem. Ajasin siis masina uuesti tõstukile ja vaatasin nii alt kui ülevalt seda mootorit. Ja asi lõppes sellega, et mootor koos kastiga on maas. Peale selle, et polnud korralikke surveid lekkis ka see mootor üsna palju. Võtan mootori pulkadeks ja eks siis pasitab, mida ja palju asendan.
Positiivne on see, et kere ise on heas korras. Põhi nagu uus. Auke, ega roostet ei ole.

Nädala pärast loodan sõitma saada.
sapikafänn
Aktiivne Klubiline
Posts: 198
Joined: Sun Oct 19, 2014 2:05 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by sapikafänn »

Autoga ei ole kahjuks kõik nii hästi, nagu lootsin. Ülevaatust ikka ei ole. Ja ainult üks päev on veel järgi. Mootor on peal ja auto iseenesest sõidab. Aga vähemalt üks pidurisilinder lekib, taga klotsid läbi ja ees mõned lõtkud.
Mootoris vahetasin kõik tihendid ja natuke tuunisin. Vahetusse läks ka tekstoliidist hammasrattas(Õnneks võtsin lahti, muidu oleks teepeale jätnud. Hambad olid osaliselt väga kulunud.) Kodus mul nüüd ka alumiiniumist hammakas selle tekstoliidist asemel. Kui keegi tahab proovida, andku teada.
Homme tuleb juba hommikul pool kaheksa autot tegema minna, et päeval ülevaatusele jõuaks.
metsamees
Aktiivne Klubiline
Posts: 603
Joined: Sat Dec 02, 2006 6:28 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by metsamees »

Siinpool on enam-vähem sama seis. Et asi veel põnevam oleks, on ka tehniline pass kadunud. Selle tellisin kah uue. Eks näis, mis homme saama hakkab. Igatahes jõudu! Kui kuidagi aidata saab, siis anna julgelt teada.
sapikafänn
Aktiivne Klubiline
Posts: 198
Joined: Sun Oct 19, 2014 2:05 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by sapikafänn »

Täna siis kaua oodatud pidupäev. Sapikas läbis edukalt ülevaatuse.
Proovisin ka ahju tööle panna. Peale kütusepumbas olevate kontaktide puhastamist läks tööle. Üllatavalt hästi töötas, ei tossanud ja sooja andis kõvasti. Kahjuks jäi see lühiajaliseks. Peale 15min. töötamist lõpetas kütusepump töö. Peale koputades hakkas jälle korraks tööle. Vaja pump lahti võtta. Küll see asi ka lõpuks korda saab.
sapikafänn
Aktiivne Klubiline
Posts: 198
Joined: Sun Oct 19, 2014 2:05 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by sapikafänn »

Tervitus,
Autoga nüüd talv läbi vaikselt sõidetud. Teepeale pole jätnud ja ühtegi tehnilist riket pole kah olnud. Läbisõiduks eelmise aasta lõpust kuni praeguseni on 6400km. Esisilda on tekkinud väike lõtk, mis tuleks lähitulevikus korda teha. Aga muidu koheselt sõiduvalmis ükskõik kui kaugele.
Nüüd natuke teisel teemal. Eile helistas mulle Läti sapikaklubist üks aktivist ja rääkis nende plaanidest. Järgmine kuu(12.mai) tulevad 8 kuni 15 autoga Eestisse. Tulevad Valga piiripunktist ja suunduva Suure Munamäe juurde. Küsisid, et mida huvitavat veel sellele teele jääb, et mida külastada? Kas on mõtteid? Ja kui kellelgi midagi teha pole, siis võib nendega ühineda ja koos ühe väikese sõidu teha. Samuti tundsid huvi meie plaanide(ürituste) vastu.
pooltelg4
Posts: 684
Joined: Mon Aug 18, 2008 9:47 am
Maakond: Viljandimaa
Location: Abja-Paluoja / Viljandi
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by pooltelg4 »

Tore kui sapakas hästi vastu peab.
Kuna mul pole eriti kellegagi võrrelda (meie kandis sõitvaid sapakaid 0 peale minu oma) siis kas sapakas ujubki niimoodi ~90 ga sõites ja kas see tuleneb sellest, et alumised sarniirid on (jälle) loksuga. Alles kuu aega tagasi keerasin peale.
Image
Image
kystu9
Posts: 16
Joined: Tue Sep 19, 2017 9:40 pm
Maakond: Viljandimaa
Location: Viljandi
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by kystu9 »

Kui ma enda oma ka jonksu saan siis on viljandis üks juures :D töö kõrvalt jääb seda aega väheks kahjuks.
sapikafänn
Aktiivne Klubiline
Posts: 198
Joined: Sun Oct 19, 2014 2:05 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by sapikafänn »

pooltelg4 wrote:Tore kui sapakas hästi vastu peab.
Kuna mul pole eriti kellegagi võrrelda (meie kandis sõitvaid sapakaid 0 peale minu oma) siis kas sapakas ujubki niimoodi ~90 ga sõites ja kas see tuleneb sellest, et alumised sarniirid on (jälle) loksuga. Alles kuu aega tagasi keerasin peale.
Eile vaatasin, et minu autol on lõtk pendelhoova puksides ja vasakus sisemises rooliotsas. Lähiajal tuleb sellega tegeleda. Aga mingit ülemäärast ujumist teepeal küll ei ole. Autol all ka originaal rehvid.
pooltelg4
Posts: 684
Joined: Mon Aug 18, 2008 9:47 am
Maakond: Viljandimaa
Location: Abja-Paluoja / Viljandi
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by pooltelg4 »

sapikafänn wrote:
pooltelg4 wrote:Tore kui sapakas hästi vastu peab.
Aga mingit ülemäärast ujumist teepeal küll ei ole. Autol all ka originaal rehvid.

Tahaks su autoga sõita proovida, siis tean mida endaoma juures paremaks teha. :)
Image
Image
Rudolf
Posts: 51
Joined: Sun Aug 06, 2017 9:51 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Elva
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by Rudolf »

Kas sellel Läti sapikaklubil on ka mingi netilehekülg? Otsides ei leidnud.
sapikafänn
Aktiivne Klubiline
Posts: 198
Joined: Sun Oct 19, 2014 2:05 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by sapikafänn »

Rudolf wrote:Kas sellel Läti sapikaklubil on ka mingi netilehekülg? Otsides ei leidnud.
Seda ma ei tea, ei küsinud. Mart andis neile minu kontakti. Tema suhtles nendega algul meili teel.
sapikafänn
Aktiivne Klubiline
Posts: 198
Joined: Sun Oct 19, 2014 2:05 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by sapikafänn »

sapikafänn wrote:
Rudolf wrote:Kas sellel Läti sapikaklubil on ka mingi netilehekülg? Otsides ei leidnud.
Seda ma ei tea, ei küsinud. Mart andis neile minu kontakti. Tema suhtles nendega algul meili teel. Aga üks 2016 aasta nende üritus on siin https://www.youtube.com/watch?v=Y7KiuaG3vws Päris palju autosid neil seal.
AhtiH
Aktiivne Klubiline
Posts: 1462
Joined: Fri Jun 04, 2010 11:50 am
Maakond: Harjumaa
Location: Tallinn
Contact:

Re: ZAZ 968M 45HP 1982a.

Post by AhtiH »

Rudolf wrote:Kas sellel Läti sapikaklubil on ka mingi netilehekülg? Otsides ei leidnud.

Vanasti oli http://zazklubs.lv/ aga hetkel enam ei tööta see aadress.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests