paar üldist küsimust sapika ostu ja kasutamise kohta

Soovite sapikat osta, müüa või vahetada, siis teema siia.
Post Reply
t.n.
Posts: 2
Joined: Sun Aug 17, 2014 12:46 pm
Maakond: Harjumaa
Contact:

paar üldist küsimust sapika ostu ja kasutamise kohta

Post by t.n. »

Tere!

Mind huvitaks, mida sapika omamine endaga üldiselt kaasa tooks, võrreldes mõne "tavalise" autoga.

Sapikad on mulle lapsepõlvest peale meeldinud ning nüüd olen mõelnud, et võiks ehk ühe osta - samas olen selles osas täielik võhik ja mul on seega terve hulk suht elementaarseid küsimusi. Siit foorumist olen leidnud küll palju juhiseid erinevate konkreetsete probleemide lahendamiseks, aga mitte ühtegi üldist teemat algajatele.

Mulle paistab, et hooldust ja remonti nõuavad sapikad tublisti rohkem kui tavalised autod (eks ole?), aga tehnika peale mul kahjuks eriti soont ei ole, ning üritan praegu välja uurida, kas mul oleks mõtet üldse sapika peale mõelda. Veidi konkreetsemad küsimused:

- kui töökindel selline auto üldse on? Oletame, et näiteks suhteliselt heas korras 968M, aga võite ka vanemate mudelite kohta rääkida. Kas oht teele jääda on suur (kui autot üldiselt korralikult hooldada), ning kui on, siis mis on sagedasemad põhjused? Kas on mõni tehniline oskus, mis peaks kindlasti olemas olema, kui sapikaga üldse sõitma minna?

- kuidas üldse käib sapikaga sõitmine (võrreldes mistahes uuema autoga)? Kas käivitamisel, käiguvahetusel, mis iganes puhul tuleb midagi näiteks eraldi sisse lülitada, teistmoodi teha vms.? Kuidas erineb juhitavus uuemate autode omast?

- kas vastab tõele siit-sealt jäänud mulje, et suvel või maanteel on sapikas praktiliselt kasutuskõlbmatu mootori pideva ülekuumenemise tõttu, käredamal talvel aga puuduva või tuleohtliku salongikütte tõttu? Kas sapikas sobibki ainult mõõdukalt jaheda ilmaga linnas sõitmiseks või on seda võimalik siiski veidi laiemalt kasutada?

- kui suureks kujuneksid hooldus- ja ülalpidamiskulud (kui see sõltub autost, siis nt. 968M, mida kasutataks aeg-ajalt, aga mitte igapäevaautona) - seda siis juhul, kui ma ise tehnikaga tegeleda ei oska ja selle kõik mõistliku tasu eest kellelegi targemale teha jätaksin? Millele tuleks autot hooldades / hooldada lastes tähelepanu pöörata ja mida tuleb teha, mida tavalise auto hooldamisel tegema ei pea?

- kas sapika hoolduse ja parandamisega tulevad üldse tavalised autoremontijad toime või on tegu juba nii teistmoodi asjaga, et parem oleks mõni just neile spetsialiseerunud inimene leida?

- mis konkreetselt ostmist puudutab, siis milline oleks (muidugi väga üldjoontes) hinnaklass sõidukorras autole, mis tehnoülevaatuselt läbi läheks? Vaatan, et rohkem pakutakse autosid, mis vajavad "veidi nokitsemist", aga see pole väga minu teema. Ja juhul, kui ma peaks otsustama sapika näiteks Leedust tuua (seal paistab neid veidi rohkem liikvel olevat) ning kui ta on sealses registris ja ülevaatuse läbinud, kas siis Eestis registreerimine oleks formaalsus või võib ka maanteeameti poolt mingeid üllatusi tulla?

Ühesõnaga, küsimusi sai küll palju, aga vastustega pole mul kiiret (päris nüüd ja kohe ma ostma ei kibele, kuulan veel veidi maad). Kui keegi viitsib vastata, oleks ma päris tänulik ja kui mul midagi olulist küsimata jäi, võite ka sellest rääkida - mul poleks midagi selle vastu, kui sellest teemast tulevikus ka teistele algajatele ja võhikutele kasu tõuseks :)

aitäh!
sapikafänn
Aktiivne Klubiline
Posts: 198
Joined: Sun Oct 19, 2014 2:05 pm
Maakond: Tartumaa
Location: Tartu
Contact:

Re: paar üldist küsimust sapika ostu ja kasutamise kohta

Post by sapikafänn »

Sapika, või üldse vana vene auto omanikud on väikese "kiiksuga". Ükski "normaalne" inimene ei osta endale sellist autot.
Võrreldes sama vana lääne autoga, siis sõidumugavust kui sellist ei ole ju üldse. Roolivõimu pole, pidurivõimu pole. Kõva lärm sees. Kütust võtavad suhteliselt palju. Varuosi pole nii lihtne saada kui lääne autode omi. Isegi remondiga ei saa kõik töökojad hakkama. Näiteks karbussi ehitusest(tööpõhimõttest) ei tea alles hiljuti kooli lõpetanud ja esindustesse tööle läinud noored midagi.
Kui endal tehnilist taipu, või paksu rahakotti, või asjaarmastajast tuttavat ei ole, siis ei soovita sellist autot osta. Kui aga leiad väga korraliku isendi, siis osta ja sõida nägu naerul. Ja vaata teiste kadedaid pilke sulle järgi vaatamas.
Ja kui käid kuskil täikal, või laadal ja näed sapikajuppe müüa, siis kindlasti võimalusel osta. Neid juppe läheb ikka vaja.
Positiivne aga see, et kui vähegi tehnikat tunned, siis remont lihtne. Kui teepeal midagi juhtub, siis suurem võimalus auto liikuma saada kui lääne autot.
Soojendusest niipalju, et minu autol soojendus töötab korralikult. Sõites võta või maika peale. (enne külma tegin just korda) Ja põlema minemist ei karda.
Tartukandis võid mu autoga proovida sõita. Kui näed punast sapikat liikumas, siis peata kinni ja lasen proovida.
See arvamus vene autodest on minu iskiklik ja ei pruugi ühtida teiste omadega.
t.n.
Posts: 2
Joined: Sun Aug 17, 2014 12:46 pm
Maakond: Harjumaa
Contact:

Re: paar üldist küsimust sapika ostu ja kasutamise kohta

Post by t.n. »

Aitäh tagasiside eest - see on ühest küljest julgustav, teisest küljest on tore ka teada, millega peaks ettevaatlik olema. Proovisõidu mõte on väga lahe, arvatavasti tahaksingi selle ette võtta, aga seda vist pigem kevade poole.

Sõidumugavust ei oota ma sellest autost nagunii :) pigem ongi mul selle huvi põhjuseks see, et mul on siiamaani meeles, kui väga sapikad mulle lapsepõlves meeldisid - mäletan näiteks, kuidas ma proovisin oma vanemaid veenda, et nad Žiguli (null-kolme) asemele sapika ostaks, ja kuidas ema mulle selgitas, et suurte inimeste arvates on ikkagi Žiguli parem :) usun, et üle viie-kuue aasta vana ma siis polnud, sest sealt edasi hakkas ümberringi juba automarkide valik kirjumaks muutuma ja minu tähelepanu hakkas selle võrra hajuma. Teiseks selle praeguse huvi põhjuseks on muidugi ka väike edevus - täitsa usun, et selline auto äratab tähelepanu, ise vaatan neile ikka ka tänaval järele.

Igatahes, ma otsustasin, et hoian sapikate müügikuulutustel kõigis Balti riikides silma peal, aga konkreetselt ostmisele hakkan kevade poole mõtlema (kui just enne midagi väga uhket normaalse hinnaga silma ei hakka). Talve jooksul üritan ennast veidi ka tehnilise poolega kurssi viia - ma ei arva, et ma niimoodi kohe autot remontima õpiksin, aga ma tahaks vähemalt veidike tehnilises küljes orienteeruda (ja võib-olla hiljem tulevikus ka midagi teha osata). Ja kui ma midagi ostan, siis liitun klubiga ka :)

Ühesõnaga, aitäh - ja kui keegi arvab veel midagi, kirjutage, ma vaatan siia aeg-ajalt veel.

P.S. Kui kellelegi vaja, võin omalt poolt ka ühe asjaga abiks olla. Nimelt olen ma Läti ja Leeduga veidike seotud ja orienteerun ka sealsetes keeltes, ning sapikaid ja nendega seotud kraami paistab sealpool veel liikvel olevat küll. Nii et kui keegi midagi mõnest sealsest kuulutusteportaalist osta tahab vms., andke märku ja ma võin aidata otsida või suhelda.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests